Żółwie lubią matmę

21 stycznia 2018 Dla dzieckaDodatkiPRZEDSZKOLEZabawy z dzieckiem  Brak komentarzy

W mojej grupie jest dziewczynka z ponadprzeciętną umiejętnością przyswajania wiedzy i stosowania jej w praktyce. Ogromną frajdę sprawia mi wymyślanie zabaw, podczas których mogę zaspokoić jej edukacyjny głód.

Coraz częściej zdarza się, że kiedy zasiadam z nią do dodatkowych zadań, pozostałe dzieci porzucają wykonywane przez siebie czynności i pytają o możliwość dołączenia. Taki widok najbardziej motywuje nauczyciela do działania.

Ostatnio zaprezentowałam moim podopiecznym grę w Matematyczne Żółwiki, do wykonania której potrzebowałam ogólnodostępnych oraz niedrogich produktów.

Z przyjemnością podzielę się z Wami patentem na sprawdzoną zabawę.

matematyczne żółwie

Koleżanki i koledzy po fachu: gromadźcie rolki po papierze toaletowym. Ten wdzięczny materiał znajduje zastosowanie w przeróżnych formach plastycznych oraz zabawach edukacyjnych. Sukcesywnie uzupełniam od miesięcy gromadzone zapasy i udało mi się do tej akcji recyklingowej wciągnąć nawet moich uczniów :)

Matematyczne Żółwiki w wersji podstawowej wspomagają naukę przeliczania w zakresie od 1 do 10. I chociaż charakteryzują się przygotowanymi wcześniej zadaniami, znanymi nauczycielowi, baza jest bogata i spokojnie wystarczy do tego, by zaangażować kilkoro dzieci podczas jednej rozgrywki.

MATERIAŁY POTRZEBNE DO WYKONANIA POMOCY DYDAKTYCZNEJ:

- 10 rolek po papierze toaletowym,

- patyczki po lodach (wersja naturalna),

- szablony z zadaniami,

- szablony z żółwikami,

- klej,

- nożyczki.

żółwiki 1

żółwiki 2

żółwiki 3

Wszystkie materiały możecie pobrać z mojego dysku: KLIK

Żółwiki znalazłam na stronie z darmowymi clipartami. Przerobiłam je, dodając cyfry.

Szablony z działaniami zostały dopasowane do wymiarów patyczków. Na pewno przydadzą Wam się do innych matematycznych zabaw.

Zadania wycinamy, przyklejamy na końcówkach patyczków, szablony z żółwikami umieszczamy na rolkach.

żółwiki 4

rolki

Rolki z żółwikami umieszczamy w odpowiedniej kolejności przed dzieckiem (możemy poprosić, aby uczeń wykonał to zadanie samodzielnie). Następnie rozkładamy stos patyczków i prosimy, aby dziecko wylosowało zadanie. Po dokonaniu obliczenia, nasz podopieczny umieszcza patyczek w rolce z cyfrą, adekwatną do wyniku działania (np. 2+8=10, patyczek ląduje w rolce nr 10).

Dzieciom podoba się element zaskoczenia (jeśli zakryjemy działania, umieszczone na patyczkach)-nie wiadomo na które zadanie trafią. Możemy również podzielić dzieci na dwie, trzy grupy i zorganizować zawody- kto pierwszy prawidłowo wykona obliczenia, ale wówczas musimy przygotować większą ilość rolek.

Aga i żółwiki

rolki 1

rolki 2'

Po skończonej zabawie patyczki warto schować to torebki strunowej.

Póki co zauważyłam mankament w postaci przewracających się rolek, które obciążone patyczkami nie potrafią utrzymać pionu. Naprędce wymyśliłam, aby znajdowały się w pozycji leżącej, co zapobiegnie ich przemieszczaniu się. Z czasem, gdy zdobędę odpowiedni materiał, przytwierdzę je do kartonowej powierzchni za pomocą kleju na gorąco.

raduś

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>