-
Żółwie lubią matmę
21 stycznia 2018 Dla dziecka, Dodatki, PRZEDSZKOLE, Zabawy z dzieckiem
-
W mojej grupie jest dziewczynka z ponadprzeciętną umiejętnością przyswajania wiedzy i stosowania jej w praktyce. Ogromną frajdę sprawia mi wymyślanie zabaw, podczas których mogę zaspokoić jej edukacyjny głód.
Coraz częściej zdarza się, że kiedy zasiadam z nią do dodatkowych zadań, pozostałe dzieci porzucają wykonywane przez siebie czynności i pytają o możliwość dołączenia. Taki widok najbardziej motywuje nauczyciela do działania.
Ostatnio zaprezentowałam moim podopiecznym grę w Matematyczne Żółwiki, do wykonania której potrzebowałam ogólnodostępnych oraz niedrogich produktów.
Z przyjemnością podzielę się z Wami patentem na sprawdzoną zabawę.
Koleżanki i koledzy po fachu: gromadźcie rolki po papierze toaletowym. Ten wdzięczny materiał znajduje zastosowanie w przeróżnych formach plastycznych oraz zabawach edukacyjnych. Sukcesywnie uzupełniam od miesięcy gromadzone zapasy i udało mi się do tej akcji recyklingowej wciągnąć nawet moich uczniów
Matematyczne Żółwiki w wersji podstawowej wspomagają naukę przeliczania w zakresie od 1 do 10. I chociaż charakteryzują się przygotowanymi wcześniej zadaniami, znanymi nauczycielowi, baza jest bogata i spokojnie wystarczy do tego, by zaangażować kilkoro dzieci podczas jednej rozgrywki.
MATERIAŁY POTRZEBNE DO WYKONANIA POMOCY DYDAKTYCZNEJ:
- 10 rolek po papierze toaletowym,
- patyczki po lodach (wersja naturalna),
- szablony z zadaniami,
- szablony z żółwikami,
- klej,
- nożyczki.
Wszystkie materiały możecie pobrać z mojego dysku: KLIK
Żółwiki znalazłam na stronie z darmowymi clipartami. Przerobiłam je, dodając cyfry.
Szablony z działaniami zostały dopasowane do wymiarów patyczków. Na pewno przydadzą Wam się do innych matematycznych zabaw.
Zadania wycinamy, przyklejamy na końcówkach patyczków, szablony z żółwikami umieszczamy na rolkach.
Rolki z żółwikami umieszczamy w odpowiedniej kolejności przed dzieckiem (możemy poprosić, aby uczeń wykonał to zadanie samodzielnie). Następnie rozkładamy stos patyczków i prosimy, aby dziecko wylosowało zadanie. Po dokonaniu obliczenia, nasz podopieczny umieszcza patyczek w rolce z cyfrą, adekwatną do wyniku działania (np. 2+8=10, patyczek ląduje w rolce nr 10).
Dzieciom podoba się element zaskoczenia (jeśli zakryjemy działania, umieszczone na patyczkach)-nie wiadomo na które zadanie trafią. Możemy również podzielić dzieci na dwie, trzy grupy i zorganizować zawody- kto pierwszy prawidłowo wykona obliczenia, ale wówczas musimy przygotować większą ilość rolek.
Po skończonej zabawie patyczki warto schować to torebki strunowej.
Póki co zauważyłam mankament w postaci przewracających się rolek, które obciążone patyczkami nie potrafią utrzymać pionu. Naprędce wymyśliłam, aby znajdowały się w pozycji leżącej, co zapobiegnie ich przemieszczaniu się. Z czasem, gdy zdobędę odpowiedni materiał, przytwierdzę je do kartonowej powierzchni za pomocą kleju na gorąco.
li_lia
W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.
Najnowsze komentarze
EWELINA: ŚWIETNY POMYSŁ. DZEKI ZA »
Natalia: chciałabym kupić są »
Barbara: Witam serdecznie »
li_lia: Dzień dobry. Niestety »