Przyjaciółki na zawsze

30 marca 2022 KosmetykiKsiążka  Brak komentarzy

Przyjaciółki na zawsze

Czy masz swoją najlepszą przyjaciółkę? Jeśli nie, podsunę ci pewien komiks.

Zyskał miano Bestsellera w Nowym Yorku!

Ciekawe czy w Polsce też będzie się dobrze sprzedawał…

Autorami są Shannon Hale oraz LeUyen Pham

Tytuł brzmi: Przyjaciółki na zawsze. Ósma klasa: to skomplikowane.

Historia została opowiedziana z perspektywy rudowłosej Sary, która chodzi do 8 klasy podstawówki, zaś akcja gdzie rozgrywa się w 1987 roku. Was również nie było wtedy na świecie? Moja mama miała wtedy 3 latka! Przecież to było w zeszłym stuleciu!

Sara potrzebuje wielkiej zmiany w swoim życiu. Gdy chodziła do siódmej klasy, bywało naprawdę ciężko.  Miała paczkę przyjaciół, lecz ich drogi się rozeszły. Bohaterka komiksu postanowiła uczęszczać na zajęcia teatralne. I bardzo chciała zdobyć nowych przyjaciół. I wiecie, co?  Udało się! Poznała grupę wspaniałych osób, lecz nadal nie była zadowolona. Wspomniana postać chciała zrobić jeszcze mnóstwo innych rzeczy, jak np. nauczyć się grać na skrzypcach.

Sarze nie podobało się to, jak wygląda. Przeszkadzały jej krzywe zęby, twarz, włosy, których  nie dało się ułożyć. Dziewczyna  przechodziła różne metamorfozy, ale nadal czuła się brzydka. Pomimo jej złego samopoczucia i samokrytyki, przyjaciele cały czas ją wspierali. Mogła na nich liczyć.

Na świecie jest mnóstwo dziewczyn i chłopaków, którzy nie są zadowoleni ze swego wyglądu. Ten komiks pokazuje, że nie trzeba przejmować się opinią innych i nie powinniśmy być zbyt surowi względem siebie. Tak naprawdę ważniejszy jest charakter danej osoby, to jakim jest człowiekiem.

    Mimo iż akcja komiksu rozgrywa się w latach 80, problemy bohaterów są ponadczasowe, wciąż aktualne. Akcja rozgrywa się w szybkim tempie, czytelnik nie zasypia nad lekturą, obrazki są przyjemne dla oka, oddają emocje bohaterów. Autor grafik w pomysłowy sposób oddzielił wydarzenia z przeszłości od tych które dzieją się w chwili czytania, do tego celu posłużył się odmienną kolorystyką.  Podoba mi się to, że Sara prowadzi pamiętnik, przelewa na papier swoje uczucia i myśli. Taka forma wypowiedzi odpowiada jej bardziej od komunikacji werbalnej.

    Chociaż ta historia została utrwalona na dość sporej ilości stron, komiks czyta się szybko, nie zwracając uwagi na upływający czas.

Powiem wam w sekrecie, że PRZYJACIÓŁKI NA ZAWSZE niebawem trafią do rąk mojej przyjaciółki.

Nadia i mama

Przyjaciółki na zawsze

Shannon Hale i LEUYEN Pham

Przekład: Stanisław Kroszczyński

Warszawa 2022

Wydawnictwo Jaguar

Współpraca

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>