Sekretne życie Grety O

27 marca 2022 Książka  Brak komentarzy

Nie jestem pewna czy którykolwiek z etapów życia człowieka jest dla niego wyjątkowo  komfortowy.

Jako dziecko poznajemy świat, ucząc się nakazów, norm regulujących codzienne życie. Jesteśmy zdani na opiekę i pomoc rodziców.

Będąc nastolatkiem, przeżywamy emocje do granic możliwości, walcząc z buzującymi hormonami, próbujemy zrozumieć przemiany zachodzące w naszym ciele i zazwyczaj buntujemy się przeciwko reżimowi dorosłych.

Młodość to często pierwsza praca lub studia. Okres eksperymentowania. Testujemy swoje możliwości, wspinamy się na wyżyny intelektualne i fizyczne. Zmieniamy partnerów, szukamy szczęścia.

Tuż przed czterdziestką następuje czas refleksji nad dotychczasowymi dokonaniami. Znaleźliśmy miłość, założyliśmy rodzinę, zdecydowaliśmy się na rozwód, mamy ustabilizowaną sytuację finansową i chcemy zatrzymać żywy kolor włosów, gładką twarz i atrakcyjną sylwetkę.

Emerytura przypomina poszukiwanie nowego zajęcia, które skutecznie wypełni nadmiar wolnego czasu. To walka z własnym zdrowiem, rozczarowanie stanem konta i napływające wspomnienia.

Aż wreszcie nadchodzi czas ostatecznych podsumowań, rachunek sumienia, bilans, który nie zawsze zapewnia spokój i satysfakcję.

Oczywiście, generalizuję, idealizuję niektóre etapy, jednakże jedno wiem na pewno. Życie to suma oddechów i w głównej mierze od nas zależy jego ostateczny kształt.

 

I chociaż tęsknię za chwilami, kiedy moje rozterki ograniczały się do tego, by zdobyć świetne oceny w szkole, spędzać beztroski czas z przyjaciółmi, umawiać się na randki z fajnym, miłym chłopakiem, nie martwić się rachunkami, zepsutym autem, rosnącą ceną opału na zimę, martwić się z powodu pryszcza na czole, dziękuję za to, że ten buntowniczy okres przeżyłam, że upłynął w miarę normalnie, bez większych ekscesów i dramatów.

Screenshot_20220327-200850_Gallery

Tyle szczęścia nie dopisało głównemu bohaterowi SEKRETNEGO ŻYCIA GRETY O. Trzynastoletni Hartley miał wszystko, co na pierwszy rzut oka jest potrzebne nastolatkowi. Prawidłowo funkcjonująca rodzina, rodzeństwo, zapewniające codzienną dawkę emocji, najlepszy kumpel, cudowna nauczycielka, dbająca o niestandardową edukację. Do momentu, gdy starszy brat chłopaka ucieka z domu. Ten czyn powoduje lawinę zdarzeń, które pozostawiły w psychice głównego bohatera trwały ślad.

Każdy z członków rodziny Hartleya przeżywa na swój sposób tę trudna sytuację. Uwaga rodziców skupia się na poszukiwaniach syna, starsza siostra (bliźniaczka uciekiniera) w radykalny sposób demonstruje swój ból, wykorzystując więź z nieobecnym bratem do tego, by odsunąć się od bliskich osób, najmłodsze dziecko próbuje zachować pozory normalności, natomiast Hartley zostaje pozostawiony sam sobie.

Opuszcza go przyjaciel, nie radzi sobie w szkole. Pewnego dnia odkrywa karteczkę. Artystyczna wiadomość intryguje chłopca na tyle, by rozpocząć poszukiwania jej autora. Skupiając uwagę na tej czynności, Hartley powoli odbudowuje swój świat i co istotne, zaczyna oddziaływać na otoczenie.

 

Dla mnie powieść Cary Fagan jest ważną lekturą nie tylko z powodu wachlarza emocji, jakich mi dostarczyła. Moja córka wkroczyła w nastoletni wiek i sięgając po tego typu literaturę, staram się zrozumieć chaos w jej głowie. Młoda chętnie sięgnęła po książkę, zachwycona sprawą wspomnianych wiadomości-karteczek, które dzięki pewnej dawce tajemniczości, artyzmu i kreatywnego podejścia do tematu, zaintrygowały ją do przeprowadzenia śledztwa razem z Hartleyem.

Autorka przemawia do czytelnika językiem młodego człowieka, pełnym wątpliwości, rozczarowań, nadziei, pozbawionym na szczęście agresji i wulgaryzmów. Oddanie roli narratora Hartleyowi uważam za świetne posunięcie, ułatwiające młodemu człowiekowi proces utożsamiania się z postacią i jej rówieśnikami.

SEKRETNE ŻYCIE GRETY O okazało się dla mnie lekcją empatii, zwróceniem uwagi na to, jak bardzo zachowanie dorosłych rzutuje na emocje dzieci, jak nasze decyzję, reakcje oddziałują na zachowanie potomstwa, które jest zanurzone w morzu naszych problemów.

Mojej córce książka poszerzyła horyzonty myślowe, zwróciła uwagę na to, że nie tylko ona boryka się z różnymi rozterkami, że inne dzieci również silnie przeżywają trudne sytuacje, ale potrafią znaleźć równowagę i sposób na to, by cieszyć się jednym z najpiękniejszych etapów w życiu.

 

To była mądra, wartościowa lektura, z której obie wyciągnęłyśmy właściwe wnioski.

SEKRETNE ŻYCIE GRETY O

 Cary Fagan

Wydawnictwo Literackie

Kraków 2022

# współpraca

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>