Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko

28 kwietnia 2013 Książka  6 komentarzy

Przez wiele lat tkwiłam w mylnym przekonaniu, utożsamiając poradniki z literaturą dla osób, które nie potrafią rozwiązywać swoich problemów. Sądziłam, że takie zbiory uniwersalnych rad są dobre dla ludzi pokroju Bridget Jones, a ich treść ogranicza się do gotowych sposobów, pokazujących jak kochać, żyć czy być szczęśliwą. W końcu trafiłam na książkę Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. Żyję w kraju, w którym nadal funkcjonuje mit Matki Polki, gdzie piętnuje się nie tylko uzewnętrznianie irytacji, spowodowanej ,,złym” zachowaniem naszych pociech, co samo przyznanie się do odczuwania złości. Próbując zrozumieć źródło gniewu, poznałam czynniki, mające wpływ na jego powstawanie, konsekwencje wynikające z okazywania przy dziecku negatywnych emocji, a także sposoby panowania nad zmysłowymi wrażeniami.

Jeśli należycie do rodziców, których latorośl potrafi niejednokrotnie wyprowadzić z równowagi, jeśli z tego powodu prześladują Was wyrzuty sumienia, albo czujecie się bezsilni, rozczarowani i przede wszystkim chcielibyście zrozumieć dlaczego młody człowiek zachowuje się tak, a nie inaczej, zapraszam do zapoznania się z recenzją wspomnianej lektury.

DSC_0086


W poradniku autorstwa M. McKay, P. Fanning, K. Paleg oraz D. Landis nie znajdziecie moralizatorskiego tonu, zdań, które uświadomią Wam, że jako rodzice, opiekunowie czy wychowawcy zawiedliście pokładane w Was oczekiwania. Pomysłodawcom książki przyświecał zupełnie inny cel.

Klarowna treść książki dotyka różnych aspektów, związanych z najtrudniejszym obowiązkiem, przed którym staje niemalże każdy dorosły człowiek. Zdolność powoływania na świat potomków nie czyni z nas znawców tej jakże skomplikowanej dziedziny. Bycie rodzicem wymaga całkowitego zaangażowania i świadomości, że mamy ogromny wpływ na kształtowanie psychiki dziecka. Kto z czystym sumieniem może stwierdzić, że stanowi idealny wzór do naśladowania dla swojej pociechy? Kto nigdy w życiu nie uniósł się gniewem, w nieodpowiedni, krzywdzący sposób nie okazał swego niezadowolenia? Twórcy poradnika ukazują zaskakujące statystyki, będące dowodem tego, jak wielu z nas nie radzi sobie z emocjami i jakie oddziaływanie ma to na nasze dzieci.

Czy dwuletni brzdąc może być świadomym manipulatorem? Ile prawdy jest stwierdzeniu, że dzieci świadomie prowokują naszą złość? W jaki sposób prawidłowo zinterpretować młodociany bunt, spontaniczne manifestacje, publiczne histerie oraz zachowania, których konsekwencje mogą okazać się tragiczne w skutkach? Odpowiedzi na powyższe zagadnienia znajdziecie we wspomnianym poradniku. Mało tego, ten napisany w jakże przystępny sposób tekst, wolny od fachowej, niezrozumiałej terminologii, nie jest suchym wykładem, ani nużącym monologiem. Pełno w nim przykładów, dla których inspiracją było samo życie. Bazując na konkretnych sytuacjach czytelnikowi łatwiej jest zrozumieć autorski przekaz i odnieść się do własnych doświadczeń.

Pomysłodawcy książki z pewnością należą do wychowawczych autorytetów. Fundamenty swojej wiedzy zbudowali na wieloletnich badaniach i obserwacjach nie tylko nieletnich ,,pacjentów”, ale również całych rodzin. Różnorodność przedstawionych przypadków nie czyni lektury bardziej uniwersalną. Wręcz przeciwnie, sprawia, że zostaje odebrana jako wiarygodne źródło informacji oraz… nauki, mającej na celu uczynienia naszego rodzicielstwa bardziej racjonalnym.

DSC_0087

Atutem poradnika są również ćwiczenia, wymagające bacznej obserwacji naszych pociech, ułatwiające nazywanie emocji, którym ulegają dzieci, jak i dorośli. Dzięki nim poznałam sprawdzone metody relaksacyjne, skutecznie odpędzające myśli-zapalniki (w połączeniu ze stresem czynią z człowieka chodzącą bombę zegarową), nauczyłam się rozpoznawać momenty, bezpośrednio poprzedzające wybuch złości, a przede wszystkim inaczej spojrzałam na moją córkę.

Napięcie, frustracja, przypisywanie dziecku cech nieadekwatnych do jego wieku, umiejętności i temperamentu czyni z nas ludzi odpowiedzialnych za złe samopoczucie pociechy, za jej utratę wiary w to, że jest dla nas kimś ważnym. Krzyk często jest wyrazem bezsilności, a złość i przemoc, niczym zakaźne choroby, przekazywane zostają kolejnemu pokoleniu. Ten poradnik nie jest komercyjnym utworem nad promocją którego czuwają pseudospecjaliści. To niezwykle ważna i pomocna książka dla osób, chcących zmienić sposób postrzegania ,,niegrzecznych” dzieci, którym nie zależy na wyciszeniu wyrzutów sumienia, tylko na poprawie wzajemnych relacji.

 

KIEDY TWOJA ZŁOŚĆ KRZYWDZI DZIECKO

 

Matthew McKay, Kim Paleg, Patrick Fanning, Dana Landis

ilość stron: 200

Polska edycja: 2012r.

Wydawnictwo MiND

Profil Wydawnictwa na Allegro KLIK

Profil Wydawnictwa na Facebooku KLIK

 

 

 

 

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

6 komentarzy w Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko

  • Mamiczka says:

    Chyba się skuszę na tę książkę. Wydaje mi się, że widziałam ją w księgarni koło mnie.

    • li_lia says:

      Kasiu, na pewno dostaniesz ją w Empiku.

  • Pastelle says:

    Kocha,a czytaj dokładnie, bo dzieci z wiekiem robią się coraz to trudniejsze, a ja chyba siegnę po tę lekturę – może dłużej nacieszę się zdrowiem psychicznym…

    • li_lia says:

      Polecam Małgosiu, polecam ;)

  • Asia says:

    Ciekawa książka, muszę przyjrzeć się jej bliżej!

  • POLECAM książka świetna :) ja w połowie bo nie mam czasu za bardzo czytać przy moich dziewczynach ale książka rewelacyjna. pokazuje jak radzić sobie ze złością i pozwala rozpoznać sygnały

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>