Ciecz nienewtonowska- przedszkolne eksperymenty

24 kwietnia 2017 Dla dzieckaKuchniaPRZEDSZKOLEZabawy z dzieckiem  Brak komentarzy

Wystarczą dwa składniki, by stworzyć substancję o zmiennej konsystencji. W zależności od tego, co z nią zrobimy, może zachowywać się jak ciecz, lub ciało stałe.

Intryguje zarówno dzieci, jak i dorosłych.

wspomaga ćwiczenia małej motoryki, rozwija kreatywność i pozwala się zrelaksować.

Spróbujcie wykonać ją w domowym zaciszu!

ciecz nienewtonowska

O eksperymencie, który podbił serca moich podopiecznych podczas dzisiejszych zajęć, wspomniałam przy okazji omawiania zawartości Laboratorium Glutożelków. Tym razem jednak postanowiłam nie inwestować w gotowy zestaw pomocy dydaktycznych, a skorzystać z dostępnych w przedszkolu produktów.

Bazę cieczy nienewtonowskiej stanowiły komponenty w następujących proporcjach:

- szklanka mąki ziemniaczanej

- nieco ponad połowa szklanki wody.

Po zmieszaniu uzyskaliśmy taki oto rezultat: zastygającą masę, przypominającą gęsty lukier.

miska

Zobaczcie, jak bardzo ciecz nienewtonowska zaabsorbowała przedszkolaków (zarówno cztero, pięcio oraz sześciolatków). Dzieci próbowały lepić z masy kulki, rozbijały je na blatach stolików, pisały paluszkami po białej, przypominającej lukier  powierzchni.

Wszyscy doskonale się bawili i wymyślali nowe zastosowania obiektu naszych badań. Nawet koleżanki po fachu, opiekunki starszych grup, z ochotą zapoznawały się z właściwościami masy.

przedszkolaki

Maryśka

Ponieważ ciecz gęstniała, sukcesywnie dolewaliśmy wody.

Kubuś

Marcel

Przemek

 Moi uczniowie nie narzekają na nudę w przedszkolu. Dbamy o wysoki poziom nauczania oraz zapewniamy im najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Poza obowiązkową wiedzą, jaką im przekazujemy, maluchy mogą liczyć na interesujące zajęcia, podczas których stawiamy na empirię.

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>