W męskim świecie, męskie sprawy- Czas młodego wilka

10 lipca 2013 Książka  2 komentarzy

Czasami dobrze jest spojrzeć na świat z męskiego punktu widzenia. Odrzucenie typowych dla damskiej płci stereotypów, daje szerszą perspektywę oraz szansę na to, by przynajmniej po części zrozumieć mechanizmy, jakie władają umysłem odmiennej płci.

Czas młodego wilka to kawałek porządnej, mocnej polskiej prozy, w której seks, przemoc, alkohol, papierosy i narkotyki odgrywają ogromne znaczenie. Czy jednak autor nie narzucił czytelnikowi zbyt obscenicznych scen, czy każde z ośmiu opowiadań pozbawione zostało nadziei i happy endu?

DSC_0005

Może i krótkie formy wypowiedzi, jakie na kartach swej książki uwiecznił Jerzy Augustyn, nie zdobędą  przyszłorocznej nagrody Nike, jednakże jest w nich coś elektryzującego, co sprawia, że odpowiednio wyważona dawka emocji, przemilczanie istotnych faktów, by uderzyć nimi w samej puencie czyni z Czasu młodego wilka nieprzewidywalną i zaskakującą lekturę.

Głównymi bohaterami opowiadań są mężczyźni, będący przedstawicielami różnych warstw społecznych, parający się odmiennymi zawodami. Obok upadłych biznesmenów poznajemy losy małoletniego kibola, a także mającego liczne konflikty z prawem łobuza, przedstawicieli społecznego marginesu, policjantów, jak również pozornie zwykłego chłopaka, który spowodował poważny wypadek, w  którym ucierpiała jego siostra. Wspomniane postaci łączy jedno- weszły na złą drogę, stoczyły się na moralne dno, popełniły zbrodnię wobec ludzkości i własnego sumienia. Większość z nich poczucie winy i niepowodzenia próbuje stłamsić przy pomocy używek. Lejący się litrami alkohol, tony śmierdzących petów, wciągane nosem kreski amfetaminy stanowią nieodzowny element ich marnej egzystencji.

Świat postaci z Czasu młodego wilka przypomina nieustającą walkę o przeżycie, w której to największym wrogiem człowieka jest jego mroczna strona. Nawet wtedy, gdy mamy do czynienia z kimś, kto mógłby wydawać się zaradny, pomysłowy, obrotny autor rzuca mu kłody pod nogi, wodzi na pokuszenie. Do tego celu używa przeważnie długich, zgrabnych nóg i obfitego biustu. Bowiem płeć piękna w książce Augustyna obok chciwości, żądzy władzy jest tym, co skutecznie wprowadza chaos i zamęt, co wywraca do góry nogami byt nawet twardo stąpającego po ziemi bandziora czy też porządnego ojca, męża i obywatela.

Prócz jednego przypadku, ton wypowiedzi postaci nie zawiera w sobie nawet jednej nutki moralizatorskiego kazania. To wypadki, którym ulegają bohaterowie, zdarzenia, ludzi, których napotykają na swojej drodze kształtują ich charakter, wpędzają w poczucie winy, obdzierają ze złudzeń i co najważniejsze- dają nauczkę. Bowiem autor wyszedł z założenia, że tam gdzie jest wina, musi być i kara. Niecne uczynki zasługują na to, by piętnować ich pomysłodawców, by zaleźć za skórę każdemu, kto złamie pisane i umowne zasady.

W Czasie młodego wilka pojawiają się także pozytywni bohaterowie, tacy jak mały Adaś, który prawdopodobnie uratuje życie swojemu bratu. Jego szlachetna postawa, naiwna wiara i troska o najbliższych jest godna pochwały i może stanowić doskonały wzór do naśladowania. Przyznam, że zakończenie jego historii, które tak naprawdę nie jest do końca jednoznaczne, wzruszyło mnie do tego stopnia, że uroniłam łzę nad niewinnym dzieckiem, tak bardzo oddanym swej rodzinie i niezasługującemu na współczucie bratu. Nie każda z kobiet, którą opisał Augustyn powinna zostać napiętnowana. Są wśród nich takie postaci, które motywują do pozytywnych zmian, są statecznymi matkami, piastunkami domowego ogniska. Te nieco zagubione panie, niekiedy za bardzo ufające swym małżonkom i pociechom. Wiele z nich zapłaciło ogromną cenę za dobre serce. Niektóre z gracją udźwignęły ciężar doświadczeń, dalsze losy innych pozostają niestety wielką niewiadomą.

Czas młodego wilka traktuje o współczesnym, konsumpcyjnym społeczeństwie, dla którego wartości takie jak uczciwość, honor, wierność czy rodzina straciły znaczenie, zostały wyparte przez chęć powiększenia majątku, dbanie o życie zawodowe i własną ścieżkę kariery. Dla bohaterów książki Augustyna bogiem jest portfel, bankowe konto i organ, do którego dostępu broni rozporek spodni. To lektura dla osób, które nie boją się poznać zakamarków męskiej psychiki. To proza, którą pochłania się jednym tchem, co nie jest równoznaczne z tym, że jest lekka i przyjemna.

DSC_0006

Czas młodego wilka

Jerzy Augustyn

Warszawa 2013

Liczba stron: 126

Warszawska Firma Wydawnicza

 

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

2 komentarzy w W męskim świecie, męskie sprawy- Czas młodego wilka

  • Asia says:

    Lubię takie książki :)

  • Alicja says:

    Myślę, że mi by się spodobała, tym bardziej, że widzę nie jest gruba :)

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>