W sercu światła (5/2018)

16 stycznia 2018 BohaterowieKsiążka  Brak komentarzy

Główny sprawca międzygalaktycznego zamieszania- Roderick LaRoux- w żadnej z części Starbound nie odgrywa pierwszoplanowej roli.

Ten nieprzeciętnie inteligentny, szalenie zamożny i śmiało poczynający sobie mężczyzna z jednej strony jest wizjonerem, pomysłodawcą nowego porządku we wszechświecie, z drugiej zaś samozwańczym panem kosmosu. Jako polityk nie ma sobie równych. Jego ogniste przemówienia poruszają tłumy, a rzeczywistość przybiera taki kształt, jaki nada jej właściciel imperium.

Na szczęście wpływy i moc tyrana, niczym bateria, w przyszłości osiągnie punkt krytyczny, insygnia władzy okażą się zbyt ciężkie do udźwignięcia, a na scenie pojawi się godny przeciwnik…

Jakie wydarzenia przyniesie z sobą ostatnia część historii?

 W sercu światła Amie Kaufman Megan Spooner

Nadszedł czas, by pożegnać się z szóstką nieprzeciętnych bohaterów, postaci, które można by stawiać za wzór współczesnym politykom, działaczom oraz młodzieży.

Flynn stał się dopełnieniem Jubilee, Lilac wraz z narzeczonym stara się uratować świat przed zagładą. Do wspomnianych par dołącza tajemniczy haker oraz urocza, niepokorna Sofia. Tak jak poprzednio dwójka nowych bohaterów będzie musiała przewartościować swoje priorytety, ustalić nadrzędne wartości. Czytelnicy mogą liczyć na nagłe zmiany akcji. Pomiędzy Gideonem a urodziwą kłamczuchą będzie tak intensywnie iskrzyć, iż niejednokrotnie dojdzie do zwarcia (nie tylko układów scalonych). Te dwa magnesy będą się naprzemiennie odpychać i przyciągać, zdradzać, zawodzić, oszukiwać. Trudno będzie im zbudować solidne podstawy zaufania, na których miałby opierać się ten związek.

Tajemnicze szepty, którym użyczono głosu w poprzedniej części, uzupełnią opowieść o własne wspomnienia oraz obserwacje, poszerzając wiedzę czytelnika o istotne elementy. Te skrzywdzone, niematerialne byty, zaczną przejmować kontrolę nad bohaterami, a nawet opętają jedną z kluczowych postaci. Zemsta w ich wykonaniu przywdzieje szatę katastrofy.

Miłość, lojalność i odwaga zostaną wystawione na wielką próbę. Czy strach przed porażką, śmiercią, zagładą okaże się silniejszy od pięknych deklaracji?

Za każdym razem mamy do czynienia z tym samym schematem: para bohaterów, pochodząca z dwóch różnych światów, reprezentująca odmienne wartości i poglądy, zaczyna z sobą współpracować, zmierzając ku jasno określonemu celowi.

Na początku mamy do czynienia z Lilac i Tarverem, w dalszej kolejności poznajemy Flynna i Jubilee, na końcu zaś dołączają do nich Sofia (która, co prawda występuje epizodycznie W spojrzeniu wroga) i Gideon (również znany z drugiej części jako słynny Walet Kier). Kaufman i Spooner stworzyły zatem coś na podobieństwo kuli śnieżnej, która rozrasta się wraz z przybywającym ,,materiałem”. Tutaj na szczęście są solidne spoiwa, dzięki którym śmiałe poczynania pisarek nie przypominają pseudofantastycznego bełkotu. Całość jest sumiennie zaplanowana, przemyślana i nawet początkowo kuriozalne rozwiązania posiadają logiczne wytłumaczenie.

Tak jak Titanic musiał zatonąć, Ikar upaść tak i pewien ambitny twórca, konstruktor, naukowiec, filantrop nie udźwignął ciężaru swego zuchwalstwa. Jego ofiary mogły wreszcie poczuć satysfakcję, oglądając z zaświatów pasmo porażek tyrana.

Nieprzesłodzone zakończenie gwiezdnej serii przyniosło ukojenie dla czytelniczej duszy, spragnionej jednego widoku- spełnionej wizji, w której cała szóstka otrzepuje się z popiołów, pewnie krocząc przed siebie, zmierza ku lepszej przyszłości.

W sercu światła

W sercu światła (Their Fractured Light)

Amie Kaufman Megan Spooner

Przekład: Maria Brzobohata-Sawicka

Kraków 2017

Moondrive (Wydawnictwo Otwarte)

Półka: książka pochodzi z mojej prywatnej kolekcji

seria Starbound trzy tomy

Zachęcam do zapoznania się z poprzednimi częściami

międzygalaktycznej opowieści

DSC_0018

 

W spojrzeniu wroga

 

Amie Kaufman Meagan Spooner W ramionach gwiazd

 

W ramionach gwiazd

 

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>