Nowości wydawnicze dla dzieci. Seria CZYTAM SAM

14 lutego 2017 Dla dzieckaKsiążka  Brak komentarzy

Nie ukrywam, że widok sześcioletniej córki, zaczytanej w kolejnej lekturze, sprawia mi ogromną radość. Śledząc dokonania rynku wydawniczego, wynajduję książki, które zachęcą Młodą do kultywowania zacnego zwyczaju i pozytywnie wpłyną na jej rozwój.

Seria CZYTAM SAM niedawno opuściła mury drukarni, by trafić w ręce młodych czytelników. Udało mi się nabyć dwie spośród sześciu propozycji Wydawnictwa Olesiejuk.

Przekonajcie się czy wzbogacą również Wasze domowe biblioteczki.

 Seria Czytam Sam Wydawnictwo Olesiejuk

Pomimo tylu nieprzeciętnych opowieści, stworzonych przez współczesnych pisarzy, nadal najchętniej sięgamy z Nadią po klasyki.

Ponadczasowe szlagiery cyklicznie poddawane są zabiegom, zwiększającym ich atrakcyjność. Ingerencja obejmuje pierwotną treść, dotyka bohaterów, niekiedy zniekształca wątki albo porywa się na całkiem odmienne, zaskakujące zakończenie.

Czerwony Kapturek

Królowa Śniegu oraz Czerwony Kapturek, które powiększyły naszą kolekcję, stanowią skondensowane wersje znanych historii. Szkielet opowieści nie odbiega od oryginału. O ile perypetie dziewczynki w kolorowej pelerynce praktycznie wiernie oddają sens pierwowzoru, tak drugi tekst pomija niektóre kwestie, nie rozbudowuje epizodów. Ale przecież takie były założenia pomysłodawców serii. Początkujący czytelnik nie wymaga dzieł o encyklopedycznej objętości. Pisemna wypowiedź autora musi spełniać określone kryteria. Ogromne znaczenie odgrywa baza, jaką stanowi ulubiona baśń. Dziecko chętniej sięga po znany utwór, z którym wcześniej zapoznali go rodzice/opiekunowie. Perspektywa samodzielnego zapoznania się z lekturą, przebrnięcia przez kolejne akapity i dotarcia do finiszu, motywuje do działania.

Ilustracje  Danieli Volpari Królowa Sniegu

Daniela Volpari Królowa Śniegu

Skoro utwór nie jest nużący, pozbawiono go cenionych przez dojrzałego czytelnika upiększaczy, istotna jest również forma, jaką przybrał. Duża czcionka ułatwia czytanie. Odpowiednie rozmieszczenie tekstu nie męczy wzroku, a korespondujące z wypowiedzią ilustracje, uzupełniają historię o dodatkowe elementy, odwołują się także do dziecięcej wrażliwości, uczulają na sztukę. Dziecko nie czuje się przytłoczone zbiorowiskiem wyrazów. Szata graficzna przejmuje inicjatywę, tworzy specyficzny klimat, w odpowiedni sposób nastraja odbiorcę opowieści.

Czerwony Kapturek Ilustracje Silvi Provantini

Popularna kwestia ,,Babciu, a dlaczego masz takie wielkie oczy?” wywołuje uśmiech na twarzy mojej pociechy. Cóż z tego, że poprzedza zbliżającą się katastrofę, skoro latorośl zna dalszy ciąg historii i pozytywne zakończenie. Jednakże kiedy wczuje się w rolę poszczególnych bohaterów, postara się modulować głos podczas czytania i przyjrzy się ilustracjom, początkowa pewność siebie, poczucie bezpieczeństwa znikają. Wilk w wykonaniu Silvii Provantini nie przypomina sklepowej maskotki. Ma ogromną paszczę, wypełnioną ostrymi zębami i nie cofnie się nawet przed strzelbą leśniczego. Może nie jest aż tak przerażający jak potwór Joanny Concejo, aczkolwiek wywoła ciarki na plecach młodego czytelnika.

Bohaterowie Królowej Śniegu (Danieli Volpari) przybierają oniryczne kształty. Przypominają postaci, które opuściły ramy dziecięcych snów. Uwagę przyciąga subtelna kreska, gra świateł i cieni. Z wielką przyjemnością obserwuje się kolejne ilustracje, marząc o spotkaniu z władczynią zimnej krainy.

Dlaczego podobała ci się ta bajka

Na końcu każdej z książek znajduje się miejsce na sporządzenie notatki i jednocześnie udzielenie odpowiedzi na pytanie autorki tekstów Roberty Zilio. Adaptatorka baśni zachęca dzieci do wyrażenia opinii na temat przeczytanego tekstu, co stanowi godną podkreślenia innowację.

Naklejki

Naklejki w książce

Ponadto każdy tom serii zawiera naklejki, przedstawiające bohaterów danej historii. To skuteczny wabik dla naszych milusińskich, a także możliwość umieszczenia ulubionych postaci w dowolnym miejscu.

Głęboko wierzę w to, że udało mi się zachęcić Was do zapoznania się z omawianymi książkami. Aktualnie kupicie je w popularnym dyskoncie za mniej niż 5zł/szt.

Książki z serii Czytam Sam wydawnictwa Olesiejuk

Seria CZYTAM SAM

Królowa Śniegu

Czerwony Kapturek

Kopciuszek

Jaś i Małgosia

Trzy Świnki

Pinokio

Ożarów Mazowiecki 2017

Wydawnictwo Olesiejuk

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>