Kiedy wybuchła EPIDEMIA samobójców

3 września 2016 BohaterowieKsiążka  Brak komentarzy

Próbowałeś kiedykolwiek powstrzymać samobójcę przed zakończeniem życia?

Usiłowałeś wczuć się w jego sytuację, zobaczyć świat jego oczami, poczuć ból istnienia jego sercem?

Quinlan od dzieciństwa pracowała w charakterze SOBOWTÓRA. Wcielała się w rolę tragicznie (przedwcześnie) zmarłych dzieci i nastolatków. Śmierć towarzyszyła jej w formie opowieści, wspomnień. Nigdy nie doświadczyła jej na własnej skórze.

Prawdziwy przełom nastąpił z chwilą poznania prawdy o własnej tożsamości. Wówczas fala samobójstw przybrała na sile, porywając poznanych wcześniej bohaterów w odmęty nieznanych i niebezpiecznych wód.

Czy znajdą w sobie siłę, by przetrwać? Czy całe pokolenie skazane jest na porażkę?

 Suzanne Young Epidemia

Wydział Żałoby przeistacza się w PROGRAM. Ze skorupki, mającej stanowić ochronę, wykluwa się potwór, czyhający na młodych ludzi. Pragnie wymazać im pamięć, pozbawić wspomnień i tożsamości.

Bohaterka, którą czytelnik poznał w poprzedniej części (Remedium) staje oko w oko z Arturem Pritchardem, pomysłodawcą przedsięwzięcia, mającego ocalić społeczeństwo przed plagą samobójstw.

Quinlan walczy z pokusą ucieczki od ciągnących się niczym ogon problemów. Marzy o stabilnej, bezpiecznej przyszłości. Jednakże solidaryzuje się z ofiarami bezwzględnego systemu i jak na prawdziwego fightera przystało, nie opuszcza ringu, nie uchyla się przed kolejnym ciosem. Walczy, znając cenę każdej rozgrywki, stopniowo odkrywając własne możliwości.

Epidemia przynosi odpowiedzi na wiele dręczących pytań. Mimo iż jest czwartą książką, wchodzącą w skład serii, w rzeczywistości stanowi drugą część historii (konkretnie 0,5). Nie ulega wątpliwości, że ten literacki zabieg okazał się kluczem do sukcesu, furtką, otwierającą wiele możliwości, zarówno dla pisarki jak i dla czytelnika.

Fabuła przypomina rybacką sieć, w której znajdzie się miejsce na imponujące okazy, jak i na złowione przez przypadek skarby. Autorka dokonała psychologicznego studium bohaterów, skupiając uwagę na ich emocjach, na traumie, której doświadczyli.

Nie można przejść obojętnie obok dramatów, jakich doświadczyły postaci. Przejmujący opis samobójstwa, jednego z nastolatków, nie czyni z pisarki sadystki, znęcającej się nad papierowymi ludźmi, czy też amatorki drastycznych wrażeń. Stopniowanie napięcia, zmierzanie ku nieszczęśliwemu zakończeniu życia oraz sam akt destrukcji, stanowią hołd dla tych, którzy przegrali, walcząc o prawdę, o szansę na lepszą przyszłość.

Suzanne Young rozpostarła swe twórcze ramiona, obejmując nimi kolejne intrygujące postaci oraz zdarzenia, na długo zapadające w pamięci. Deacon, uwolniony od ciężaru tajemnic, przybrał formę podatnego na ciosy nastolatka. Wyznanie miłości, wizyta w rodzinnym domu, odsłoniły jego słabości. Przyznanie się do uczuć było jednoznaczne z opadnięciem maski twardziela, przystojniaka i buntownika. Uzewnętrzniły jego człowieczeństwo, uwolniły prawo do bycia człowiekiem, dalekim od skały, której nie da się skruszyć, albo zniszczyć. Quinn zaś, niezłomna w dociekaniu prawdy, odważna, wrażliwa, niejednokrotnie stawała nad przepaścią, sprawiając, że czytelnik zastanawiał się nad tym, czy odejdzie od zmysłów, czy ulegnie epidemii.

Przemyślane zwroty akcji, skutecznie podnosiły ciśnienie zarówno bohaterom jak i właścicielce książki. Język, pozbawiony upiększeń, niestroniący od epitetów, doskonale oddawał charakter postaci, jak i czynił z narratorki istotę, trzymającą rękę na pulsie. Young utrzymała wysoki poziom, nie pozwoliła sobie spocząć na laurach, bezmyślnie kontynuując niedokończone wątki.

Do takich serii chce się wielokrotnie wracać, ponownie przeżywać perypetie bohaterów, towarzyszyć im w chwilach rozpaczy oraz w nielicznych momentach szczęścia.

Po cichu marzę o tym, by Quinn i Deacon na kartach powieści spotkali kiedyś Sloane oraz Jamesa (z Plagi oraz Kuracji). Bez względu na to, jak miałyby potoczyć się ich losy…

Suzanne Young Epidemia

Epidemia. Program część 0,5 (The Epidemic)

Suzanne Young

Przekład: Andrzej Goździkowski

Łódź 2016

Wydawnictwo Feeria Young (Wydawnictwo JK)

Półka: książka pochodzi z mojej prywatnej kolekcji, nie została przekazana w ramach współpracy

Suzanne Young Program

Gorąco zachęcam do zapoznania się

z

pozostałymi częściami:

Remedium

Plaga samobójców

Kuracja samobójców

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>